Международният фестивал на стъклото се завръща с впечатляваща програма, Траяна Николаева за CLAN Online
Преди две години в София беше проведено първото издание на Международния фестивал на стъклотo, което провокира неочаквано нов поглед към осмислянето на ролята и мястото на художественото стъкло в съвременното ни изкуство. През 2010 г. значението на материала „стъкло” категорично надхвърли рамките на предполагаемата му „приложна” стойност и се отправи към измеренията на онова, което може да се определи като съвременно изкуство в най-чистите му проявления.
След едногодишно прекъсване Международният фестивал на стъклото се завръща с впечатляваща програма.
От 18 до 21 септември в София ще се проведе второто издание на фестивала, чийто основен организатор е галерия “Аросита”. В рамките на форума ще бъдат представени три мащабни изложби, които ще продължат до 8 октомври т.г., ще се проведат редица работни срещи, демонстрации и лекции.
Куратори на фестивала са американката Даун Бенет, изпълнителен директор на UrbanGlass, Ню Йорк – най-големият център за художествено стъкло в САЩ и главен редактор на едноименното списание, и проф. Свилен Стефанов, заместник-ректор по научната и художествено-творческата дейност на Националната художествена академия (НХА) в София.
Изложбата „Арт стъкло България – Америка” в галерия “Райко Алексиев” ще открие официално фестивала на 18 септември. Известно е, че през последните няколко десетилетия новостите в сферата на художественото стъкло идват предимно от САЩ, тъй че неслучайно в галерията на ул. „Г.С. Раковски” 125 ще могат да бъдат видени творби на американски автори като Дебора Цереско (Deborah Czeresko), Дейвид Шнукел (David Schnuckel), Джейми Харис (Jamie Harris), Джоузеф Кавалиери (Joseph Cavalieri), Ерика Розенфелд (Erica Rosenfeld), Кристина Ботуел (Christina Bothwell), Марлене Роуз (Marlene Rose), Матю Ескучи (Matthew Eskuche), чиито имена вече са емблематични в тази област. Заедно с американските автори ще се представят и проекти на български художници.
“Интригата тук се поддържа от факта, че основната група артисти напълно умишлено се състои от автори, работещи в други области на визуалните изкуства. До този момент избраните автори не са осъществявали допир с изразните възможности на стъклото. Основната цел на тази двустранна изложба е да осигури условия за обмен на опит, идеи и техники между българските и американските артисти, като опитът на чуждестранните автори тук е безценен, доколкото те работят в условия, в които изкуството на стъклото е технически много по-развито и значително по-популярно”, споделят организаторите.
На 20 септември в столичната галерия „Юзина” ще бъде открита самостоятелната изложба „Импулс 1” на Екатерина Гецова, която е сред водещите български автори в областта на художественото стъкло.
Фестивалната програма включва и демонстрации, по време на които ще се представят четири различни технологии за работа със стъкло – витражно стъкло, духано стъкло, леене в пясък и лампуърк. Изявени майстори ще допринесат за развитието на технологията и концептуалните измерения на работата със стъкло.
На 21 септември, в галерия „Аросита” ще се състои вернисажът на изложбата “Glassica” на Борис Шпейзман и Анастасия Андреева.
Борис Шпейзман е роден в Санкт Петербург (Ленинград), Русия. Завършил е „Стоматология”. Емигрира в Израел и работи като зъболекар. През 2005 г. завършва „Дизайн на керамика и стъкло” в Bezalel Academy of Art в Ерусалим. Лауреат е на престижни международни стипендии и награди, а произведенията му са представяни от различни галерии и музеи в Израел, САЩ и Великобритания. В момента Борис преподава в Bezalel Academy of Art и в частното си Glass Studio в Тел Авив.
Анастасия Андреева е завършила бакалавърска степен по специалност „Стъкло и керамика” и магистърска – „Метал”, в НХА.
Пред CLAN online* двамата говорят за съвместната си изложба и нейната подготовка, и за това, какво влагат в изработките си от стъкло.
Clan online: Разкажете ни за работата си заедно и вашата съвместна изложба “GLASSICA”.
Борис Шпейзман: Това е вид връзка между тотално различни стилове и материали. Тя работи главно с метал, използва много чисти, силни линии и форми и статични конструкции. Аз работя със суров материал и правя повече ” кръгли ” форми. Така че, да уловиш дивото стъкло в метална клетка е сякаш да хванеш диво животно – както при лова. (Вегетарианец съм и мразя истинския лов, но в изкуството можеш да правиш всичко). И така резултатът от работата ни заедно е абсолютно невероятен за мен и откри съвсем нови хоризонти.
Ние работим различно и творбите ни са различни, поради това е много интересно да поставиш в едно пространство, в една изложба толкова различни начини на правене на изкуство от стъкло.
Анастасия Андреева: Работа не е точната дума, за мен това е време изпълнено с удоволствие и предизвикателство в което ние си играем и експериментираме с материята на стъклото и метала. Той взима решения бъзо, динамичен и мобилен е като горещо стъкло, а аз съм по-бавна и съзерцателна, имам нужда от време да изградя точни и конкретни стоманени форми, в които в последствие стъклото да нахлуе като буря в залив.
Изложбата представя копнежи, желания, фетиши и страхове, изобразени чрез нова техника на комбинация на различни материали със стъклото. Ще видите два различни стила, които се допълват и разкриват уникален стъклен свят, наречен ” Glassica “.
Clan online: Борис, кажете ни за пътя от денталната медицина до работата с духано стъкло.
Б.Ш.: Няма път от зъболекарството към изкуството, това е бягство от медицината към изкуствoто, защото в медицината не можеш да режеш ръбове или да рушиш граници, не можеш да правиш каквото си искаш – трябва да работиш както е написано в книгите. В изкуството си абсолютно свободен, работиш с въображението и желанието си .
Clan online: Какво ви привлече в работата със стъкло?
Б.Ш.: Това е вид хибрид между изкуство и екстремен спорт – особенно при духаното стъкло, трябва да реагираш веднага, да мислиш и да се движиш бързо както е в екстремните спортове. От друга страна това е красив материал, като течна гореща лава и е невероятно да работиш с него .
Трансформацията на стъклото от сурово, течно и горещо към студено, чуливо и чисто символизира за мен целия цикъл на живота от раждането до смъртта.
А.А.: От самото начало исках да комбинирам метал и стъкло, затова и по време на образованието си редувах тези две специалности. Медалната пластика също ме увлече, но сякаш пространството не ми стига .
Стъклото и металът са като духа и материята, за мен те се допълват и не могат един без друг.
Clan online: Борис, какво е мястото на човешкото тяло в работата Ви?
Б.Ш.: Ти постоянно мислиш за тялото – твоето тяло, когато работиш със стъкло, защото е опасно за човешката плът – то е горещо, остро, тежко и не е ” приятелски ” настроено като глината например. Имам много белези от работата си със стъкло, оттам е и мотивът за плътта, който е постоянно в ума ми и някак изскача и в изкуството което правя.
Clan online: Какво сте подготвили за вашата презентация в “Св. Лука”?
Б.Ш.: Това е демонстрация, която ще наблюдават хора които знаят как да работят със стъкло – “glass artists” – и такива които ще видят това за първи път. Ние с Анастасия ще покажем няколко класически начина за духане на стъкло, както и ще направим един обект двамата заедно – това е уникален и нов начин за изграждане на формата, който се надяваме да бъде интересен и за “glass artists”.
А.А.: Няколко класически примера за третиране на формата чрез техиката на духаното стъкло както и нещо ново и уникално което е наше откритие и смятаме, че ще бъде интересно и любопитно и за хората които познават, и работят с материала .
Clan online: Анастасия, как виждате развитието на художественото стъкло в България?
А.А.: Искам да работя в посока популяризиране на “art glass” в България. Все още този сравнително нов жанр в изкуството не е добре познат у нас, но съм сигурна, че чрез изложби и преподавателска дейност в “Св. Лука”, и може би, за вбъдеще във висшите учебни заведения и частни курсове, ще привлечем много нови любители и спонсори на това вълшебно изкуство.
Материалът е достъпен и на CLAN Online